Pangi sunucuları ne demek?

Pangi sunucuları, Pangi'nin kendi altyapısını ve korumalarını sağladığı bir veya birden fazla fiziksel sunuculardır. Kiraladığı yazılımı Pangi sunucularında tutmak isteyen site sahiplerinin, teknik olarak kullanıcı sayısı kısıtlaması hariç, kendilerinin aldığı sunucular ile arasında bir fark bulunmamaktadır.

Pangi sunucularında kullanıcı limiti var mı?

Evet. Pangi sunucularında her site için 30 online limiti bulunmaktadır. Kendi sunucunuzu kiralayarak bu sınırı limitsiz yapabilirsiniz.

Pangi sunucularında neden limit var, limitsiz olsa ne olur?

Öncelikle şunu belirtmemize izin verin lütfen; her sunucunun kendine has özelliklerine bağlı olarak (donanım, yazılım, trafik vb.) kaldırabileceği maksimum bir kullanıcı sayısı vardır, bu sayı 100 kişi olabileceği gibi 50.000 kişi de olabilir. Limit olmasının sebebi, Pangi sunucularına 500 tane site eklendiğinde bu 500x30 = 15,000 online demek oluyor, siz de takdir edersinzi ki, bizler de bu limitlere göre Pangi bünyesine yeni sunucular ekliyor veya çıkarıyoruz, bu şekilde maliyet kontrolu sağlıyoruz, ki; bildiğiniz üzere Pangi yazılımı zaten yeterince ucuzdur! Eğer limit olmazsa onlarca veya yüzlerce sunucu alacağımız gerektiği düşünülünce bir site sahibi bize aylık 100 TL kira bedeli veriyorken biz onun yerine aylık 500 TLye yakın sunucu parası ödemek zorunda kalabiliriz. Limit bu yüzden var.
*Bu yazıda; adet, tutar, limit olarak örnek verilen değerler hayalidir, kıyaslamak için kullanılmıştır.

Limitsiz kullanıcı sayısı için ne yapmam lazım?

Kendi sunucunuzu aldığınızda online kişi sayınız limitsiz olur. Öncelikle Pangi WEB Konsol - Yeni Ürün Al sayfasından Müşteri kimliğiniz ve şifrenizle giriş yapın, ardından sol menüden sırasıyla; Ödemelerim >> Yeni ürün al (sağ üstte bir buton) adımlarını takip edin. Yeni gelen pencereden Sınırsız Giriş (server) listesinden kaç aylık almak istediğinizi seçin ve hangi siteniz için almak istediğinizi belirtip, ödeme yönteminizi de seçip satın alma adımlarını tamamlayabilirsiniz.

Yeni sunucu aldım, ne zaman ve nasıl aktif olacak?

Siparişinizi oluşturup ödemenizi yaptıktan sonra Müşteri Destek sayfasından ödeme yaptığınıza dair bilgi verin, bildiriden sonrasını takip eden 2 dakika ile 2 saat arasında siparişiniz onaylanmış ve sunucunuz hazır hale gelmiş olacaktır. Konu hakkında size SMS, e-Posta ve bildirim mesajları sistem tarafından otomatik olarak gönderilir, endişelenmeyin.

Yeni sunucu aldım, kendim kontrol edebilir miyim?

Hayır, kiralayacağınız sunucu, Pangi ana sunucusunun IP Adresi (omurgası) üzerinden switch aracılığı ile sizin VDS/VPS sunucunuza bağlanır. Hassas ayarlar, DDOS koruma protokolü, bakım, onarım ve daha bir çok ayar bizler tarafından yapıldığı ve bizim sorumluluğumuzda olduğundan dolayı, sizler bu sunuculara erişim sağlayamaz ve ayrıca yazılım yükleyemezsiniz. Sunucuların hiç birinde PHP, Apache, MySQL gibi programlar kurulu değildir, kurulmaz. Sunucularınız; sadece panel yazılımını, veritabanınızı ve üye resimlerinizi barındırır.

Yeni sunucu aldım, özellikleri nedir?

    Kiralayacağınız sunucu (VPS/VDS) özellikleri:

  • CPU: 2
  • GHz: 2,4
  • RAM: 8 GB
  • HDD: 80 GB
  • Trafik: 100 Mbps / limitsiz
  • DDOS Saldırı Koruma: Yok
  • Panel: Plesk (Onyx son sürüm)
  • İşletim sistemi: Centos 6x

Yeni sunucu aldım, özelliklerini arttırabilir miyim?

Evet, bunu yapabilirsiniz. Bunun için Müşteri Destek sayfasından bize konu hakkında bilgi vermeniz yeterli olacaktır, kullanıcı sayınıza göre size ihtiyaçlarınızı karşılyacak bir sunucu temini için araştırma yapılacaktır. Merak etmeyin; sizin cebiniz, Pangi'nin cebidir. Asla ama asla 1 kuruş dahi fazla ödeme yapmanızı istemeyiz ve size en uygun maliyetli sunucuları temin etmeye gayret ederiz.

Sunucu fiyatlarını pahalı buluyorum, konu hakkında ne söylemek istersiniz?

Sadece şunu diyebiliriz; yukarıda sunucu özellikleri yazmaktadır. Aynı özelliklerde bir sunucu bulun ve fiyat karşılaştırması yapın. Eğer daha ucuz bir sunucu bulursanız mutlaka ama mutlaka bize haber verin, size bulduğunuz yerden alalım sunucuyu.

Başka yerden aldığım sunucum var, onu kullanabilir miyim?

Hayır, tüm sunucular güvenlik amaçlı bizlerin kontrolündedir. Sizlerin kontrolünde olan bir sunucuya kendi yazılımlarımızı kurmuyoruz. Ancak, Türkiye'de olmayan (maalesef ki Trükiye'de hizmet veren sunucu firmalarına güvenmiyoruz) ve global çapta hizmet veren (örn: Amazon) bir sunucu firmasından sizin seçtiğiniz/istediğiniz sunucuyu sipariş veriyoruz, daha sonra sunucu ödemesini Pangi'ye değil ilgili firmaya kendiniz yapıyorsunuz. Tek seferlik sunucu kurulumu ve yeniden yazılım kurulumları 100.00 USD tutarındadır.
Önemli Not: Seçeceğiniz sunucunun özellikleri "Yeni sunucu aldım, özellikleri nedir?" başlığında açıklanmış olan özelliklerden az ve altında olamaz.

Başka yerden aldığım sunucuyu kendim kontrol edebilir miyim?

Hayır, hassas ayarlar ve güvenlik prensipleri gereği tüm sunucular bizlerin kontrolünde olmak zorundadır